Su Kaynaklarının Korunması Verimli Kullanılması için Kurumların İhtiyaçlarına Göre  Yenilikçi Hizmetlerimizle Destek Veriyoruz

Başarılı planlama ve hesaplama için; su döngüsünün her aşamasının eş zamanlı ve hassas ölçüm istasyonları ile ölçülmesi ve değerlendirilmesi gerekir.

Her bölgedeki su yönetimi birçok kurumu ve/veya kişiyi aynı anda ilgilendirdiğinden dolayı hassas ve koordinasyon gerektiren bir süreçtir. 

Bölgenin su ihtiyacının  belirlenebilmesi, su bütçesi planlaması, anlık gerçekleşen verilere göre yapılan dinamik bir süreçtir.

Süreçler ne kadar iyi izlenebilirse, veriler arasındaki ilişki ortaya konabilirse ; o kadar tutarlı ve hassas planlar yapılabilir, su miktarından en fazla miktarda yararlanmak mümkün olabilir. Sulanabilir tarım arazilerinin genişletilmesi, içme suyu öngörülerinin tutarlılığı bu verilere bağlıdır.

Özellikle su bütçesinin planlamasında anlık meteorolojik durumlar önemlidir. Uzun yıllar su performans ve değerleri de dikkate alınarak karar alma süreçlerini başarı ile yönetebilmek gerekir. Bunun için güvenilir, anlık su gözlem verilerine (akım, debi, seviye gibi) ihtiyaç duyulmaktadır.

Tek bir merkezi sisteme bağlı olan su ölçüm ve yönetim sistemlerimiz ile tarımsal ve içme sularının uzaktan anlık ve geriye dönük olarak doğru ölçüm yapabilme yeteneği kritik önem arz eder. Bu nedenle DSİ’ye bağlı birçok Bölge Müdürlüğü, yeni nesil SUGİ ( Su Gözlem İstasyonları) kullanmaktadır.

Su yönetiminin stratejik bakımdan önemi nedeniyle su sistemlerinin, gözlem istasyonlarının birbiri ile ilişkisinin ortaya konarak, tüketim planlamalarının yapılabilmesi gerekir. Elde edilen veriler değerini kaybetmeden karar vericilerin erişimine sunulması gerekir. Bunun için tüm gözlem istasyonları eşgüdümlü olarak merkezi yönetime kesintisiz veri göndermelidir

Bu ihtiyaçların karşılanması için tüm istasyonlar uluslararası otoritelerce de kabul gören, önde gelen üreticilerinde desteklediği teknolojik standartları karşılamadır. Böylece veri güvenliği, ölçüm hassasiyeti ve ölçüm sürekliliği garanti altına alınmış olur. Ayrıca değişebilen ihtiyaçların karşılanabilmesi için tüm istasyonların güncel global standartları desteklemesi  gerekir. Yapısal değişikliklerde son derece esnek bir yapı kurulmuş olur. Değişiklikler firma bağımlılığına bağlı olmaksızın yapılabilir. Tüm istasyonların ve sensörlerin güncel ortak makine dilleri ile iletişim kurma yeteneğinde olması verilerin toplanabilmesi için büyük önem arz eder. Her istasyondan gelen verinin yeniden işlenmesi ve insan müdahalesi ile veri aktarımları hatalara gecikmelere neden olur. Otomatikleşmiş veri aktarımı bütün bu riskleri ortadan kaldırıp kurum sistemlerinde ve Analiz cihazında on-line istasyon verilerini gösterebilmektedir.

Sukont Teknoloji A.Ş. olarak su gözlem istasyonlarının sahip olması gereken standartları karşılayan üreticiler den elde ettiğimiz donanımı, tecrübeli ve sorumlu mühendis kadromuz eşliğinde titizlikle devreye almaktayız.

Bir arada olan ölçüm noktalarında çok sayıda sensörden gelen veri tek hat üzerinden kuruma aktarılır. Fazladan cihaz kurulumları ve karmaşaya engel olmasının yanı sıra kamusal tasarruf sağlanmış olur.

Keşif esnasında ihtiyacın belirlenmesinden sonra, alternatifleriyle tespitlerimizi idare ile paylaşırız. Verilen görev çerçevesinde proje mühendisi veya saha mühendisi eşliğinde istasyon kurulumu yapılır. Kalite kontrol testlerimiz tamamlandıktan hemen sonra mümkün olan en kısa sürede istasyonlar çalışır durumda ilgili kurumun hizmetine sunmaktayız. 

Kurguladığımız sistemler birbiriyle uyum içinde çalışır, suyun yeraltı ve yer üstü rezervlerine düştüğü noktadan son kullanıcıya ulaşana kadar olan tüm yolculuğunu izleyen, raporlayan ve uzaktan kontrol edilmesini sağlayan bir yapının kolları olarak faaliyet yürütür.

Bu kollar suyun farklı aşamalarında farklı tekniklerle suyun yönetilmesini ve maksimum tasarrufun elde edilmesini sağlar. Uzaktan erişim sağlayan On-line sistemler ile farklı teknikler ile suyun her aşamadaki kontrolü ve takibi tek bir platformda sunulmaktadır.

Belirlenen standartları karşıladığı sürece mümkün olan en yüksek oranda yerli üretim yazılım ve donanım tercih ediyoruz

Suyun yağışlar ile birlikte Baraj, göl, gölet gibi açık rezervlerdeki depolanmasının kontrolü “Hidrostatik Seviye Sensörlü Ölçüm Tesisleri” ile sağlanmaktadır.

Baraj,göl, gölet gibi açık rezervlerden kapalı boru hattı ile içme suyu ya da sulama suyu olarak salınan suların takibi “Cebri Boru Ultrasonik Debi Ölçüm Tesisleri” ile yapılarak, “İçmesuyu Kalitesi Ölçüm Tesisleri” ile de içme sularının depolama ve terfi noktalarında su kalite kontrolü ve takibi sağlanmaktadır.

Baraj, göl, gölet gibi açık rezervlerden kapalı, açık kanallar vasıtası ile sulama suyu olarak salınan suların takibi “Açık Kanal Temassız Seviye Ölçüm Tesisleri” ile yapılarak , “Uzaktan Kontrollü Kanal Kapak Otomasyon Sistemleri” ile de kontrol edilmektedir.

Yine yağışlar ile beslenen ve birçok bölgede içme suyu ve sulama suyu olarak kullanılan yeraltı su kaynaklarının takibi “3 Parametreli Yeraltı Suları Ölçüm Tesisleri” ile sağlanmaktadır.

SU ÖLÇÜM SİSTEMLERİNİN  ANA BİLEŞENLERİ

Tüm Su Gözlem İstasyonlarında Yerli üretim endüstriyel PLC Veri İşleyici Elektronik Yönetim ve Kontrol Cihazı olan Tesla T Serisi yönetim cihazları kullanılmaktadır. 

Tesla T Serisi yönetim cihazları, 5’’ dokunmatik ekran ile sistem başında her türlü raporlama ve grafiksel analizin kolaylıkla yapılmasını sağlarken üzerindeki dahili bluetooth ve wi-fi gibi özellikler ile de saha görevlilerinin cihaza herhangi bir kablo ve aracı aparat olmadan bağlanarak, gerekmesi halinde cihaz üzerinden verileri manuel olarak alabilmelerini ve aynı zamanda yazılımsal teknik müdahalede bulunmalarını sağlamaktadır. Cihaz üzerinde bulunan 2 adet USB giriş ile de hem cihaz içerisindeki verileri alabilir, hem de usb klavye mause bağlayarak kolay kullanım sağlayabilirsiniz. Cihaz, 16-256 GB hafıza ile her türlü su gözlem istasyonunda yıllarca kaybolmayan veri hafızasına imkan sunmaktadır.

Sistemlerin Tamamı Güneş Enerji Üniteleri İle Kendi Enerjisini Kendi Üretiyor…

Su Gözlem İstasyonları, elektrik enerji ihtiyacının tamamını güneş enerjisi ile sağlayan çevreci sistemlerdir. Şebeke elektriği ile çalışmadığı için, elektrik kesintilerinden kaynaklı veri aktarım aksaklıkları da olmamaktadır.

Kapalı hava koşullarında dahi kesintisiz enerji üreten sisteme sahip Su Gözlem İstasyonlarının akü doluluk oranını da online görüntüleyerek enerji sisteminde şarj etmeyi engelleyen bir arıza durumunda anında tespit yapılabilmektedir.

Sistem, akü seviyesi belirlenen bir eşik değerin altına indiğinde, çalışma süresinin maksimum uzunlukta olabilmesi adına tasarruf moduna geçerek veri gönderim aralığını otomatik uzatarak veriyi paketler halinde göndermektedir.

Tüm Ölçüm Sensörü Markalarını Destekleyen Evrensel Donanım Altyapısı….

Dünya genelinde, farklı kategorülerde ölçüm yapan evrensel protokollerdeki tüm sensör markaları ile entegre olabilmektedir.

SU GÖZLEM İSTASYONLARINDA YÖNETİM EKRANLARI

Tüm Su Gözlem İstasyonlarını Tek Bir Ekrandan Yönetin….

Su gözlem İstasyonları, tüm farklı ölçüm tipleri ile birlikte tek bir ekran üzerinden kolaylıkla yönetilebilmektedir. Her ölçüm istasyonu tipinin farklı renklerde kategorilendirildiği ARC ( Analiz Raporlama Cihazı) cihazları, yetkili kullanıcıların çalışma alanlarına kurularak kullanıcıların yetkisi dahilindeki tüm ölçüm istasyonları bu ekrana tanımlanmaktadır. ARC, Kullanıcıların kendilerine özgü alarm tanımlamalarını yapabildiği, belirlediği alt ya da üst eşik değerlerin aşılması halinde bildirimler alabildiği bir yönetim panelidir.

Mobil Uygulama İle Ofis Dışında da Kesintisiz Takip….

Tüm Su Gözlem İstasyonları mobil uygulama ile 7/24 takip edilebimektedir. Uygulama üzerinden alarm değerleri girilebilir ve alrm değerlerine ulaşlılması ya da aşılması halinde ekrana anlık bildirimler alınabilir, hatta akıllı saat entegrasyonu yaparak bildirimleri saatinizin ekranından bile öğrenebilirsiniz.

Özellikle kış dönemlerinde aşırı yağış sebebi ile taşan açık kanallar, nehirler, sonu ölümle biten felaketlere sebep olmaktadır. Mobil uygulama kullanımı ile  bu noktalardaki temassız seviye ölçüm istasyonlarına alarm tanımlaması yapabilir ve olası felaket durumlarını öncesinden haber alarak gerekli müdahaleleri zaman kaybetmeden yapabilirsiniz.

Yaz dönemi sulama sezonlarında açık kanal ile sulanan sahalarda özellikle gece saatlerinde kanal kapaklarının yetkisiz açılması ve izinsiz su kullanımı olayları sıklıkla yaşanan problemlerdir. Mobil uygulama bildirimleri ile sistemlerin kurulu olduğu tüm sulama sahalarında bu tip durumlar online olarak anlık gelen mobil bildirimler ile tespit edilerek anında müdahale edilebilmektedir. Böylece sulama sezonlarında kullanıcıların yetkisiz kullanımından kaynaklı su kaçaklarının önüne geçilmektedir.

Tek Bir İstasyona Aynı Anda Onlarca Sensör Bağlantı Desteği…

Aynı noktada, birden fazla farklı tipte ölçüm tiplerinde tek bir pano ile ölçüm yapıyoruz.

Örneğin bir barajda baraj su seviyesini, doluluk oranını, hacmini, barajın dip savağından kapalı sistem giden su hattındaki debi ölçümünü, yine dip savağından açık kanal üzerinden giden suyun seviyesi ve seviyesine bağlı debi ölçümünü, ölçüm noktasında istenmesi halinde su analiz parametreleri ölçümünü tek bir pano ve tek bir cihaz ile anlık olarak takip edebilirsiniz.

SUKONT SU GÖZLEM İSTASYONLARININ AVANTAJLARI VE SAĞLANAN EK FAYDALAR

 Ölçüm ve Kontrol Tasarruf Getirir…

Su Gözlem İstasyonları ile suyun kaynak noktasından, son kullanıcıya ulaşana kadar sağlanan kontrol ve takip beraberinde elbette tasarruf getirmektedir.

Sistemlerin kapsamlı olarak uygulandığı sulama ve içme suyu sahalarında kısa vadede %20, uzun vadede ise %50 yi aşan su tasarrufu elde edilmiştir.Geçmiş yıllarda su sıkıntısı yaşanan ve sulama sezonunun ortasında susuz kalan sulama sahaları, Su Gözlem İstasyonları ile kontrollü kullanım sağlanarak doluluk oranı yüksek kalan baraj,göl ve göletler ile su sıkıntısı yaşamadan sulama sezonlarını tamamladı.

Teknoloji Çağına Uygun Altyapı İle Kontrol Her An Sizde…

  • Farklı türdeki tüm ölçüm istasyonlarının tek bir platformda kontrol ederek kontrolü her an elinizde tutabilirsiniz.
  • SUGİ istasyonlarını istediğiniz kullanıcıya istediğiniz kombinasyon ile tanımlayabilirsiniz.
  • Her kullanıcı, kendisine özel kullanıcı panelinde özel eşik değerler tanımlayabilir ve kendi otokontrolünü sağlayabilir.
  • İnternet erişimi olan her türlü PC ve Mobil cihaz ile tam uyumlu çalışan altyapı ile her ortamda kontrol ve raporlama imkanı bulabilirsiniz.
  • Sisteme entegre edilen kanal kapak kontrol, vana kontrol altyapıları ile ofisinizde çayınızı içerken müdahale gerektiren her durumda alarm bildiriminizi aldıktan sonra kanal kapak ve vana kontrol işlemlerini uzaktan tek bir komut ile gerçekleştirebilirsiniz.

SU ÖLÇÜMÜNDE NELERE DİKKAT EDİYORUZ ?

  • Su ölçümü için SUGİ istasyonlarının kurulumu aşamasında uzman ekibimiz ile ön keşif gerçekleştirerek ölçüm noktalarını titizlik ile belirliyor ve ölçüm noktasına özel yapı projeleri geliştiriyoruz.
  • Tüm sistemlerimizde %100 yerli yazılım ve yönetim cihazı altyapımız ile hizmet veriyoruz. Böylece kullanıcılardan gelen istekleri rahatlık ile sistemlerimize uygulayabiliyoruz.
  • Su Ölçümünde, RS485 Modbus RTU veri aktarım protokolü ile çalışan yüksek kaliteli ve onay belgeli sensörler kullanıyoruz.
  • Sistemlerimizin tamamının en kötü hava koşullarında bile uzun süre çalışmasını sağlayacak enerji altyapısı ile çalıştırıyoruz.

Her Ölçüm İstasyonu Tipine Özel Koruma ve Sanat Yapısı…

Farklı ölçüm istasyonlarına özel yapı çözümleri ile her noktada sistemlerimizin montajını yapmak mümkündür.

BETON KORUMA YAPISI TEL ÇİT KORUMA YAPISI
METAL PLATFORM TİP-1 METAL PLATFORM TİP-2
METAL KÖPRÜ TEL KAFESLİ BETON MENHOL
BETON MENHOL